• Aktywne czytanie na świeżym powietrzu

20.09.2024

Za nami aktywne czytanie na świeżym powietrzu.

'O nic nie błagaj, bo próżne marzenia,

By człowiek uszedł swego przeznaczenia.'

Sofokles, Antygona

Uczniowie klasy pierwszej, wraz z polonistą- mgr Oliwią Bierońską, przystąpili do czytania tragedii antycznej Sofoklesa w pięknych okolicznościach rezerwatu Kadzielnia

Zajęcia były pełne emocji, a role zostały odegrane koncertowo!

• Dzień Patronki Szkoły

19.09.2024

W swoich wspomnieniach Janina Kossakowska-Dębicka pisze:

"W szkolnictwie nie pracuję, bo zostałam zwolniona z posady nauczycielskiej przez władze niemieckie... Myśl, że zabroniona oświata, że polskich szkół już nie będzie na obszarach zajętych przez Niemców, zatruwała mi życie. Postanowiłam więc zająć się tajnym nauczaniem. Trudne to było zadanie, lecz towarzyszący mi upór przyczynił się do przezwyciężenia wielu przeszkód w osiągnięciu zamierzonego celu. Zwerbowałam sporo uczniów. Podzieliłam ich na dwu i trzy osobowe grupki, ucząc języka polskiego, geografii, przyrody, matematyki i głównie historii, by bohaterskie czyny Polaków były dla nich przykładem i zagrzewały do walki na ich miarę, z okupantem. (...)

(...) Mimo represji niemieckich, w ciągu trzech lat tajnego nauczania, wychodziłam cało. W czwartym roku wyśledzili nas jednak Niemcy dokonując rewizji, a może ktoś im naskarżył, bo i wśród Polaków było sporo szpiegów.

Wpadłam w szpony oprawców hitlerowskich. Z tragicznej sytuacji wyratowali mnie w pewnym stopniu moi kochani uczniowie. A było to tak: Trzymający wartę Janusz Rogowski spostrzegłszy zbliżających się gestapowców, wpadł do mieszkania mej siostry z umówionym znakiem. Uczniowie przebywający na lekcji, natychmiast wyskoczyli przez okno, w krzaki, od strony podwórza przy ulicy Starowałowej, z dobrze zakonspirowanego pokoiku, o istnieniu którego nikt się nawet nie domyślał, gdyż w przejściu z jednego pokoju do drugiego, na ścianie był przybity dywan. Zostałam sama przy pracy w kuchni. W mgnieniu oka wpadają hitlerowcy. Wywracają wszystko do góry nogami. Gdy znaleźli polskie książki wpadli w jakiś szał: krzycząc, rozbijali kolbami urządzenia domowe. Jeden z nich rozwścieczony, rozjuszony, jak byk na arenie, zaczął mnie bić i kopać, gdzie popadło. Przewróciłam się, uderzając głową o kant szafy i za chwilę straciłam przytomność. (…) "

16 września obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona.

W dniu uroczystości pani Dyrektor przybliżyła uczniom sylwetkę patronki szkoły, z naciskiem na jej odważną postawę w obronie godności człowieka, jego prawa do nauki i prawdy historycznej.

Pod popiersiem p. Janiny Kossakowskiej- Dębickiej złożono kwiaty.

• „Aktywizacja młodzieży województwa świętokrzyskiego”

19.09.2024

Aktywizacja młodzieży województwa świętokrzyskiego dosięga również uczniów Akademickiego!

Grupa młodzieży z profilu psychologiczno- pedagogicznego, pod opieką prof. Pauliny Formy ma szansę zrealizować swój autorski projekt.

Dzięki udziałowi w programie „Aktywizacja młodzieży województwa świętokrzyskiego” młodzież z terenu województwa świętokrzyskiego ma szansę na rozwój, realizację pomysłów oraz sprawdzenie samego siebie w odpowiedzialnym wykonywaniu obowiązków związanych z własnymi pomysłami.'

Wkrótce zdradzimy szczegóły projektu!

• Dlaczego lewa komora serca jest grubsza?

19.09.2024

Dlaczego lewa komora serca jest grubsza?

Jakie naczynia wychodzą z serca?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań nasi uczniowie znaleźli podczas wyjątkowej lekcji biologii z Panią dr hab. Małgorzatą Jóźwiak .

Uczestnicy zajęć zajrzeli do wnętrza serca, dotykali ścian, analizowali budowę oraz grubość narządu

"Powiedz mi , to zapomnę. Naucz mnie , to może zapamiętam. Zaangażuj mnie , to się nauczę."- Benjamin Franklin.

Hołdujące tej zasadzie zajęcia w naszym liceum mają charakter praktyczny.

• Inauguracja Roku Szkolnego 2024/2025

04.09.2024

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2024/2025 za nami!

Dzisiejszy dzień jest dla wielu osób szczególny. To czas symbolizujący początek nowych wyzwań, wytężonej pracy oraz realizacji kolejnych celów.

Dyrektor szkoły dr hab. Małgorzata Jóźwiak uroczyście powitała Grono Pedagogiczne, Uczniów i ich Rodziców.

Wykład inauguracyjny pt. „W drodze do gospodarki w obiegu zamkniętym” wygłosiła dr inż. Monika Żelezik.

Podczas inauguracji odbyło się ślubowanie nowo przyjętych uczniów, nie zabrakło także części artystycznej.

Soliści Kieleckiego Teatru Tańca - pani Małgorzata Ziółkowska oraz pan Marek Szajnar zaprezentowali niezwykle emocjonalne tango!

Uroczystość uświetnił występ muzyczny pani Julii Kamińskiej przy akompaniamencie pana Piotra Sitkowskiego.

Rok szkolny 2024/2025 uważamy za rozpoczęty!